Kolory roku 2021 według Instytutu Pantone

kolory roku 2021 pantone

Kolory roku 2021 według Instytutu Pantone

kolory roku 2021 pantone

Kolorami roku 2021 wg. Instytutu Pantone zostały Ultimate Gray oraz Illuminating. W jaki sposób specjaliści Pantone wybierają kolory roku? Co symbolizują tegoroczne barwy i jakie odzwierciedlenie znajdą w projektowaniu?

2021 rokiem Ultimate Grey oraz Illuminating

Pantone – światowy autorytet w dziedzinie barw ogłosił, że kolorami roku 2021 są: PANTONE 17-5104 Ultimate Grey oraz PANTONE 13-0647 Illuminating. Połączenie dwóch zupełnie różnych barw ma skłaniać nas do zadumy i jednocześnie dawać, tak bardzo teraz potrzebna, nadzieję na lepsze jutro. 

Jakiej symboliki możemy doszukiwać się w kolorach 2021 roku? Ultimate Grey to barwa zaczerpnięta z natury, który symbolizować może stałość, poczucie stabilizacji i spokoju. Natomiast Illuminating wręcz tętni życiem, demonstruje witalność, siłę, rozgrzewa i pobudza. 

Ta para to nie jedyny przypadek kolorystycznego duetu roku – ostatnio zdarzyło się to kiedy Pantone ogłosiło zestawienie: Dubbed Serenity and Rose Quartz jako kolory roku 2016.

W jaki sposób Pantone wybiera kolor roku?

Pantone Color Institute od 1986 zrzesza specjalistów od projektowania koloru. Zajmują się oni nie tylko opracowywaniem trendów, ale także edukacją, kolorystycznymi rozwiązaniami i konsultacjami dla firm. 

Wybór koloru roku miał swój początek w konieczności wypracowania metodologii badań nad tym, jakie połączenia kolorystyczne będą w trendach za wiele miesięcy. Instytut Pantone udzielał porad kolorystycznych projektantom pracującym nad nowymi produktami, a przecież wybór kolorystyki następuje zwykle w początkowej fazie prac, natomiast samo wdrożenie nowego projektu następuje często po wielu miesiącach. Stąd potrzeba wcześniejszego określenia jakie barwy sprawdzą się najlepiej w niedalekiej przyszłości.

W opracowywaniu trendów na najbliższy rok badacze Pantone biorą pod uwagę niemal wszystkie aspekty życia. Dogłębnie analizowane są ogólnoświatowe zjawiska pop kultury, produkcje filmowe i telewizyjne, rynek mody, design, sztuka, popularne destynacje turystyczne, nowe media, popularne wydarzenia sportowe, a także zmieniający się styl życia czy sytuacja społeczno-ekonomiczna w danym okresie. Tak szerokie spojrzenie na otaczające nas zjawiska pozwala specjalistom Pantone na określenie jakie kolory można uznać za wiodące i pasujące najlepiej do obecnej rzeczywistości.

 

Wpływ kolorów roku na projektowanie

Wybrane na kolory roku Ultimate Gray oraz Illuminating znajdą swoje odzwierciedlenie  zapewne w wielu dziedzinach: od projektowania wnętrz, przez modę, aż po drobne przedmioty codziennego użytku. Projektanci chętnie sięgają po inspiracje Pantone, tworzą rozmaite wariacje na ich temat i wplatają do swoich projektów światowe trendy kolorystyczne. Poza tym, w dobie internetu i nad wyraz szybkiej dystrybucji informacji konsumenci wręcz oczekują dostosowania oferty do modnej kolorystyki określonej przez światowej sławy instytut. Dlatego właśnie zaledwie chwilę po ogłoszeniu werdyktu Pantone w sieci aż roi się od kolekcji i zestawów inspirowanych kolorami roku. W końcu każdy producent czy dystrybutor chce pokazać, że jest “up-to-date” i wie co w designie piszczy. Kolory roku 2021 z pewnością znajdą też swoje w projektach stron internetowych czy mediach społecznościowych. Ultimate Gray oraz Illuminating znajdziemy zapewne także w designie opakowań produktów codziennego użytku.